Bruniranje je kemijski tretman za crnjenje metalnih predmeta od željeza, mesinga, aluminija i čelika. Daje sjajnu crno-plavkastu nauljenu boju, a općenito se koristi za poboljšanje estetike obrađenih dijelova, zaštitu od korozije i zaštitu od atmosferskih utjecaja. Moguće je modulirati stupanj sjaja pocrnjenog sloja djelovanjem na pripremu temeljne površine. Jedna od prednosti bruniranja je što ne mijenja bitno debljinu (a time ni dimenzije) obrađenih detalja.
Sloj za crnjenje uglavnom se sastoji od oksida debljine oko 0,1 mikrona. Još jedna jaka strana je otpornost na koroziju koju tretirani metalni komadi stječu, budući da su pore potpuno blokirane uljem za završnu obradu i ne dopuštaju prodor vode.
Proces bruniranja se vrši na poluautomatskoj liniji koja se sastoji od niza kada od nehrđajućeg čelika u kojoj se metalni proizvodi uranjaju i obrađuju određenim redoslijedom (odmašćivanje, ispiranje, aktivacija, kontrolirana oksidacija, emulzija, zaštita od korozije).
Proces galvanizacije, odnosno pocinčavanja se odvija na drugoj, većoj poluautomatskoj liniji koja se sastoji od niza polipropilenskih kada u kojoj se metalni predmeti uranjaju na posebnim napravama (vješala i bubnjevi) i na njih se nanosi sloj cinka (priprema površine, dekapiranje, aktivacija, ispiranje, elektrolitičko nanošenje cinka, pasivizacija, sušenje…).
Postupak galvanizacije moguće je primijeniti na predmete od čelika, legiranih čelika, mesinga, bakra i bakrenih legura. Ovisno o dimenzijama predmeta i tehničkim zahtjevima, predmeti se mogu cinčati na vješalima (roba većih dimenzija) ili u bubnjevima (npr. matice i vijci).
Debljina prevlake određuje se prema DIN i ISO standardima te iznosi od 5 do 25 mikrona.
Cijena se izračunava najčešće po kilogramu pocinčane robe, a ovisi o nekoliko faktora kao što su: dimenzije predmeta, debljina i sama površina materijala te količina robe koju je potrebno pocinčati.
Kemijska obrada pocinčane površine
Dvostruka zaštita (Duplex sistem)
Posebne mogućnosti antikorozivne zaštite daje dvostruka zaštita tj. cinčanje i elektrostatsko lakiranje prahom (plastificiranje).
Primjenom tog sistema izbjegava se mogućnost korozije željeza ispod premaza, koja efektom klina zbog porasta volumena korozijskih produkata odvaja premaze od podloge.
Plastificiranje je postupak kojim se predmet posipa specijalnim prahom na principu elektriciteta. Elektricitet privlači prah gdje ga nema, a odbija gdje je nanesen, te osigurava ravnomjerno raspoređen sloj koji se tijekom polimerizacije na 180-200°C pretvara u ravnomjeran sloj zaštitne plastike. Obradivi materijali su čelik, aluminij, inox.
Preduvjet za plastificiranje je pripremljen i očišćen metal nakon čega se nanosi prah elektrostatskim pištoljem. Dimenzija peći za plastificiranje je DxŠxV = 7100x1400x1800 mm, što omogućuje plastificiranje velikog broja različitih predmeta.